Ferman Karaçam
Hakkında

 

FERMAN KARAÇAM
1955 yılında Ardahan’da doğdu. İlk ve ortaokulu Ardahan’da, liseyi Erzincan’da bitirdi. 1982 yılında Erzurum Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.
Üniversite öğrenimi sırasında bazı kültür, sanat ve edebiyat dergilerini çıkarıp yönetti. 1985-1987 yıllarında İlim ve Sanat Dergisi’nin yayın müdürlüğünü yaptı. 1987’de Gül çocuk Dergisi’ni çıkardı ve yönetti. 1989’da İslam Dergisi, İlim ve Sanat, Gül Çocuk, Kadın ve Aile  dergilerinin yayımından sorumlu genel koordinatör olarak çalıştı. Birçok vakıf, dernek ve eğitim kuruluşunda kurucu ve yönetici olarak görev yaptı.
Acı, Nakış, Kor Ayaklar, Açelya adlı şiirleri seslendirilmiş olarak ayrı ayrı albümlerde yayınlanmıştır. Bunlardan Acı, Git ve Nakış şiirleri bestelenmiştir. Ayrıca Acı şiiri Farsçaya çevrilmiştir.
1990–1997 yılları arasında TDV İslam Ansiklopedisi’nde yöneticilik yaptı ve aşağıdaki maddeleri Ansiklopedide yayımlandı:
Ünlü Fransız şarkiyatçısı Rene’ Basset, ünlü Rus şarkiyatçısı İlya Nikoloyeviç Berezin; Başkırt ve Tatar Türklerinin tanınmış şair ve yazarı Mecit Gafuri; Cumhuriyet dönemi fikir, sevgi, eylem adamı, eğitimci ve yönetici Fethi Gemuhluoğlu; şair Behçet Necatigil; şair, siyasetçi ve eylem adamı Osman Yüksel Serdengeçti; şair, yazar, fikir ve eylem adamı Cahit Zarifoğlu.
Şiir, röportaj, makale, tanıtım, inceleme yazıları ve biyografi çalışmaları; Yeni Devir, İlim ve Sanat, İslam Ansiklopedisi, Kadın ve Aile, Yeni Şafak, Gül Çocuk, Ay Vakti, Mavera gibi ansiklopedi, gazete ve dergilerde yayımlandı. Bir süre Marmara FM radyosunda genel müdürlük yaptı. 1999 yılında Radyo7’yi, 2006 yılında ise İstanbul’un Sesi Radyolarını kurdu ve yöneticiliğini yaptı. Uzun süre Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliğinin (RATEM) Yönetim Kurulu’nda Başkan Yardımcısı oldu.
Halen Haber7’de ve Hertaraf.com haber sitelerinde yazı hayatını ayrıca iki deneme, bir öykü, bir şiir ile iki farklı Raşit Küçük kitabı üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.
Evli ve üç çocuk babasıdır.
ESERLERİ:
1- Karanfil / Şiir
2- Aşk Buzlu Bir Yanardağ / Şiir
3- Yetim Çağrışımlar / Şiir - Deneme
4- Yaralı Öyküler / Öykü - Deneme
5- Öteye Bakan / Şiir
6- Çocuklardan Çocuklara Mektuplar / Çocuk Mektupları
7- Notüs Gladyüs’ün İşleri / Toplum-Sanat-Siyaset
8- Konuşmalar Kitabı / Biyografi, Hatıra, Konuşmalar
9- Raşit Küçük’ün Hatıraları / Yazımı ve yayımlanması

1955 yılında Ardahan’da doğdu. İlk ve ortaokulu Ardahan’da, liseyi Erzincan’da bitirdi. 1982 yılında Erzurum Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.Üniversite öğrenimi sırasında bazı kültür, sanat ve edebiyat dergilerini çıkarıp yönetti. 1985-1987 yıllarında İlim ve Sanat Dergisi’nin yayın müdürlüğünü yaptı. 1987’de Gül çocuk Dergisi’ni çıkardı ve yönetti. 1989’da İslam Dergisi, İlim ve Sanat, Gül Çocuk, Kadın ve Aile  dergilerinin yayımından sorumlu genel koordinatör olarak çalıştı. Birçok vakıf, dernek ve eğitim kuruluşunda kurucu ve yönetici olarak görev yaptı. Acı, Nakış, Kor Ayaklar, Açelya adlı şiirleri seslendirilmiş olarak ayrı ayrı albümlerde yayınlanmıştır. Bunlardan Acı, Git ve Nakış şiirleri bestelenmiştir. Ayrıca Acı şiiri Farsçaya çevrilmiştir.1990–1997 yılları arasında TDV İslam Ansiklopedisi’nde yöneticilik yaptı ve aşağıdaki maddeleri Ansiklopedide yayımlandı:Ünlü Fransız şarkiyatçısı Rene’ Basset, ünlü Rus şarkiyatçısı İlya Nikoloyeviç Berezin; Başkırt ve Tatar Türklerinin tanınmış şair ve yazarı Mecit Gafuri; Cumhuriyet dönemi fikir, sevgi, eylem adamı, eğitimci ve yönetici Fethi Gemuhluoğlu; şair Behçet Necatigil; şair, siyasetçi ve eylem adamı Osman Yüksel Serdengeçti; şair, yazar, fikir ve eylem adamı Cahit Zarifoğlu. Şiir, röportaj, makale, tanıtım, inceleme yazıları ve biyografi çalışmaları; Yeni Devir, İlim ve Sanat, İslam Ansiklopedisi, Kadın ve Aile, Yeni Şafak, Gül Çocuk, Ay Vakti, Mavera gibi ansiklopedi, gazete ve dergilerde yayımlandı. Bir süre Marmara FM radyosunda genel müdürlük yaptı. 1999 yılında Radyo7’yi, 2006 yılında ise İstanbul’un Sesi Radyolarını kurdu ve yöneticiliğini yaptı. Uzun süre Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliğinin (RATEM) Yönetim Kurulu’nda Başkan Yardımcısı oldu.Halen Haber7’de ve Hertaraf.com haber sitelerinde yazı hayatını ayrıca iki deneme, bir öykü, bir şiir ile iki farklı Raşit Küçük kitabı üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.Evli ve üç çocuk babasıdır.

ESERLERİ: 1- Karanfil / Şiir
2- Aşk Buzlu Bir Yanardağ / Şiir
3- Yetim Çağrışımlar / Şiir - Deneme
4- Yaralı Öyküler / Öykü - Deneme
5- Öteye Bakan / Şiir
6- Çocuklardan Çocuklara Mektuplar / Çocuk Mektupları
7- Notüs Gladyüs’ün İşleri / Toplum-Sanat-Siyaset
8- Konuşmalar Kitabı / Biyografi, Hatıra, Konuşmalar 
9- Raşit Küçük’ün Hatıraları / Yazımı ve yayımlanması

Yazarın Kitapları
  • Diğer Yazarlar
Copyright © 2019 Hayat Yayın Grubu - www.hayatyayinlari.com