Alexis Carrel
Hakkında

28 Haziran 1873'de, Fransa'nın Lyon kentinde doğan Alexis Carrel,  çocukluğunda önceleri annesi tarafından evde eğitilmiştir. Sonrasında eğitimine Fransa'nın Lyon kentinde devam eden Carrel, 1904 yılında ABD’den Chicago'ya gitmiş, öncesinde  hem Lyon Üniversitesi hem de Lyon  hastanesinde çalışmıştır.

1904-1906 yılları arasında Chicago Üniversitesi'nde çalışan Carrel,  1906 yılında ise Rockefeller Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü'nün bir üyesi olarak araştırmalarına devam etmiştir.

1912'de tam üye olduğu bu kurumda ona Nobel Ödülü'nü kazandıracak olan araştırma ve deneylerin çoğunu yapmıştır. Hayatı boyunca yaptığı araştırmaların çoğu transplantasyon ve göğüs cerrahisi (torasik cerrahi) üzerinedir. Özellikle transplantasyon üzerine yaptığı deneyler o dönemler için devrim niteliğindedir.

I. Dünya Savaşı sırasında Fransız ordusunda görev almıştır.  Savaş döneminde yaralı askerler üzerine yeni tedavi çeşitleri geliştirilmesinde de katkıları olan Carrel, savaş sonrasında özellikle fizyoloji dalındaki çalışmalarına devam etmiştir. Doku kültürü üzerine birçok başarıya imza atan Carrel,  II. Dünya Savaşı'nda Fransa'da bazı görevler aldıktan sonra, 5 Kasım 1944'te Paris'te ölmüştür.

Alexis CARREL Bilim insanı  kişiliğinin yanı sıra birçok başarılı kitap yazmıştır.

Yazarın Kitapları
  • Diğer Yazarlar
Copyright © 2019 Hayat Yayın Grubu - www.hayatyayinlari.com