Münir Arıkan
Hakkında

Baba tarafından Büyük Büyük Dedesi Ali Vehbi Rizevi’nin Rize’den Osmaniye’ye göçmesiyle Osmaniyeli bir baba ile anne tarafından Kilisli Hacı Mahmut Öğütçü’nün Gaziantep’e göçmesiyle Gaziantepli bir annenin evladı olarak 3 Mart 1967 Cuma günü Gaziantep’te dünyaya geldi. 8 yaşında iken canını, sevgili annesi Şükran’ını kaybetti. Ama hayatın “can”sız da devam edebileceğini ve hayatın ilerleyen aşamalarında kendisine yeni yeni canlar verileceğini gördü. 8 yaşında iken kaybettiği Canını; Sevgili Annesi Şükran’ını hep minnetle yâd etti, O’na layık bir evlat olma çabasıyla yaşadı. “Bir can gider, bin can verilir, güzellikle sabredenlere ve gidenlerin ardından iyilikler yapanlara” ilkesi uyarınca Cansız yaşamanın da en az 7 canlı olmak kadar canlı, capcanlı bir yaşam olduğunu fark etti.

Gaziantep’te doğup büyüyen Arıkan, ilk, orta ve lise eğitimini Osmaniye’de tamamladı. Yükseköğrenimini ODTÜ Kamu Yönetimi ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümlerinde tamamladı.

Birçok öykü, makale, şiir, bilgi yarışması ve münazara yarışmalarında birincilikler aldı, ODTÜ Şeref Öğrenciliği ile taltif edildi. Ve o, şu ana kadar ki 36 yıllık kariyer hayatında 19 değişik iş yaparak, bir anlamda gönlünü arayan adam rolünü üstelendi.

Münir Arıkan Dünya’nın İlk Düşünce Koçu’dur.
Seminer vermenin ruhun yaşam enerjisi olduğunu keşfeden Arıkan, 31 Mayıs 2000 tarihinde Başkan Yardımcısı olduğu Dünya’nın en büyük Fotogrametrik Harita Şirketi’nden; “Ben düşünen, konuşan ve yazan bir Münir Arıkan olacağım” diyerek istifa etti. Ve bu tarihi, ikinci ve gerçek doğum günü saydı. İçindeki özü keşfettiği bugünü, hayatının dönüm noktası olarak kabul etti.

Yaptığı hiçbir iş (hepsinde de büyük başarılar elde etmesine rağmen) seminer vermek, sıra dışı projeler geliştirmek, inovasyon ve buluşlar yapmak, koçluk & danışmanlık yapmak, Radyo ve TV Programları hazırlamak ve sunmak ve kitap yazmak kadar gönlünü tatmin etmedi. Özünün mahzunluğunu gidermedi. 36 yıllık kariyerinde hep büyük başarılara imza atmasına rağmen, gönlündeki boşluk bir türlü dolmadı.

Ve o gün, “insan sevdiği işi yapacakmış meğer” sözünün derin anlamını keşfettiğinde, başarının sadece tek bir işe odaklanmakla kazanılacağını keşfetti. Dünya’nın en büyük ‘Fotogrametrik Harita Şirketindeki Başkan Yardımcılığı’ görevinden o gün istifa edip, kendini gerçekleştirme yolculuğuna başladı. Bu yolculuğunda; Tony Buzan, Edward De Bono, Antony Robbins, Stephan R. Covey, Dr. Richard Bandler, Michael Breen, Paul Mc Kenna, Claus Moller, Emile Ratelband, Peter Drucker, Philip Kotler, Tom Peters ve Don Peppers gibi Kişisel Gelişim Guru’ları ile çalışma şansı yakaladı. Sayısız eğitimlere katıldı.

Bütün NLP eğitimlerini, NLP’nin kurucusu Dr. Richard Bandler’dan bizzat alan Arıkan, uluslararası lisanslı NLP Trainer olarak, The Society of NLP’nin Türkiye temsilciliğini üstlendi.

Dünya’nın önde gelen Koçluk Akademilerinin asil üyesi olarak, özellikle ‘family ve executive coaching’ (Aile Koçluğu ve Yönetici Koçluğu) konularında eğitimler aldı.

Nitelikli İnsan (26. baskı) ve Düşünceye Yeni bir Bakış (2. baskı), Sevdiğin İşe Odaklan (1. baskı) NLP Beynini Yönetme Sanatı (1. baskı) Aile Zekâsı (28. Baskı) adlı 5 eser yazdı.

İçindeki özü gerçekleştirmek adına, gönlündeki ve özündeki kişisel gelişim ışığının artmasına çalıştı. Gerçek potansiyelinin açığa çıkması için seminerden seminere, kitaptan kitaba, uzmandan uzmana giden, heyecan dolu bu yolculuğun ardından kendine geldi.

Kendine geldiğinde, aslında özünün bir Düşünce Üretim Merkezi olduğunu, ürettiği sıra dışı düşünceleri kurumlarla paylaşmasıyla özündeki mutluluğun artmakta olduğunu keşfetti. Ve kendini sıra dışı projeler üretmeye ve fikirlerini tüm Dünya’ya anlatmaya adadı. 350’yi aşkın sıra dışı projesini, belediyelere, bakanlıklara, kamu ve özel sektördeki birçok kuruma, sivil toplum örgütlerine aktardı.

20 yıllık 2. kariyerinde, sayısız seminer, konferans ve panellerle Türkiye’yi ve Dünya’yı karış karış dolaşarak, gönlünü arayan gönül dostlarına, içindeki özü bulmalarında yardımcı oldu. Sayısız Aile Koçluğu, Yönetici Koçluğu, Kariyer Koçluğu & Düşünce Koçluğu hizmeti verdi.

Dünya’da Yılın En İyi NLP Eğitmeni ve Türkiye’de 11 kez Yılın Konuşmacısı Ödüllü Arıkan, Keynote Speaker olarak Konferans, Kongre ve Zirvelerde sayısız konuşmalar yapmış ve 81 İl, 650 ilçede seminerler vermiştir.

Türkiye’nin ilk kişisel gelişim dergisi olan “Kişisel Gelişim Dergisi”ni çıkartan kurucu ekipte yer aldı ve derginin 3 yıla yakın Genel Yayın Yönetmeliği görevini sürdürdü. Bu işiyle eş zamanlı olarak; Kişisel Gelişim Derneği kurucusu ve ilk başkanlarından birisi oldu.

Hürriyet İK Stratejik Ortağı www.yenibiris.com‘da 8 yılı aşkın kişisel gelişim stratejileri üzerine yazılar yazdı.

Halen ülkemizin birçok güzide kurumuna Düşünce Koçluğu yapan Arıkan, kamu ve özel kurumlar için sıradışı projeler ve fikirler üretmekte ve onlara prestij projeler gerçekleştirmeleri konusunda danışmanlık yapmaktadır.

Münir Arıkan ülkemizin ilk Aile Koçu’dur.
‘Mutluluk ailede başlar, başarı aile ile mümkündür’ felsefesine yürekten inandığı için, ailelere danışmanlık yapmaktadır.

8 yaşında iken canını; Annesi Şükran’ını kaybetmesine üzülmek yerine, onun için yapabileceği iyiliklerle, güzelliklerle dünyayı değiştirmeye azmetmiş bu garip yolcu, her şeye rağmen hâlâ “sürdürülebilir insanlığın” var olması için; “Eşimin göreceği en iyi koca, çocuklarımın göreceği en iyi baba, ailemin göreceği en iyi akraba, dostlarımın göreceği en iyi arkadaş, ülkemin göreceği en iyi yurttaş, dünyanın göreceği en iyi vatandaş olmalıyım” misyonu ile yaşamaktadır. Ve bunu O değilse, Sen değilsen, Biz değilsek; kim yapacak?

Bireylerin ve onlardan meydana gelen ailelerin kendilerini bulmalarında, kendileri olmalarında ve kendileri olarak kalmalarında; düşüncenin stratejik gücünü onlara aktarmaktadır.

“Düşünce düşünce değil, düşmeden düşünce” şeklinde sistematize ettiği 5D Düşünce Felsefesinin kurucusu olarak, düşüncenin illa bir derde düşmeden, sınıfta kalmadan, evlilikler çıkmaza girmeden çalıştırılması gereken bir koruyucu sistem olduğuna inanmaktadır.

Almanca, Arapça ve ileri seviyede İngilizce bilen Arıkan, hayatının en zor günlerinde yüreğini ortaya koyarak kendisine destek olan Çerkez Kızı Sema Hatun ile evlidir ve Dilara Büşra, Muhammed İkbal ve Rabia Hümeyra adlı 3 minik pırlantasına gözleri kamaşarak bakmaktadır. Kendisine verilen bütün nimetlere sonsuz şükürler ederek…

Okursa yücelir, öğrenirse düşünür, bilirse mutlu olur, severse (sevdiğinin uğrunda canını vermeye razı olarak) ölür, gülerse (gülemeyen milyarları hatırlayıp, kendisine bu sevinçleri bahşeden Yaradan’ına şükrederek sevinç gözyaşları içinde) ağlar, paylaşırsa (hayatın verdikleriyle yepyeni hayatlar başlatma sanatı olduğunu anlayarak) yaşar. Zaten hayat başka türlü nasıl anlam kazanabilir?

Bir düşünsenize;

Aile olmaya karar verip evlenen eşler

İlk günkü gibi birbirlerine âşık…

Birlikte yaptıkları çocuklar

Evlerinde mutlu, huzurlu ve sağlıklı.

Günün en eğlenceli

En dinlendirici faaliyetleri

Evde yapılıyor.

Cennet annelerin ayaklarına serili…

Evler cennete dönmüş…

Yazarın Kitapları
  • Diğer Yazarlar
Copyright © 2019 Hayat Yayın Grubu - www.hayatyayinlari.com