Kemal Yamankaradeniz
Hakkında

Türkiye’nin kalkınmasında önemli bir rolü bulunan sınaî haklar bilincinin yaygınlaşması için 30 yılı aşkın bir süredir çalışan Kemal Yamankaradeniz, 1955 yılında Samsun’da dünyaya geldi. 1978 yılında Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra 1983’e kadar çeşitli şirketlerde yöneticilik yapan Yamankaradeniz, 1983 yılında, bugün ülke genelindeki 9 bürosu ve 200’ün üzerindeki personeli ile alanında Türkiye’nin en büyük kuruluşu olan Destek Patent’i kurdu.

Destek Patent’in hizmetlerinin temelini, marka, patent ve endüstriyel tasarım vekilliğinin yanı sıra, sınaî haklar danışmanlığı, araştırma, tescil, tescil sonrası işlemler ve stratejiler oluşturmaktadır. Özellikle müşterilerinin karşılaştığı hukuki sorunlara çözüm bulmak için sadece sınaî haklar konusunda çalışan uzmanlaşmış, özel bir hukuk bölümüne sahiptir.

Kurum bünyesinde yer alan Destek Akademi, verdiği eğitimlerde şirketlerin rekabet gücünü artırmayı, uluslararası pazarlarda yer almalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Fikri ve sınaî varlıkların nasıl korunacağı ve nasıl etkili bir biçimde kullanılacağının işlendiği ücretsiz eğitimler ile aynı zamanda Türkiye’nin 2023 ihracat hedeflerini desteklemektedir. Kurumun İNOVERSİTE® projesi ise üniversitelerin sanayi ile buluşmasını, akademik tezlerin sanayide kullanılması için patentle korunmasını, değer oluşturan projelerin sanayiye transferini amaçlamaktadır.

Halen Destek Patent A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen Yamankaradeniz, başta iş dünyası ve üniversite öğrencileri olmak üzere toplumun geniş kesimlerinin sınaî haklar alanında bilgilendirilmesi amacıyla her yıl çok sayıda seminer ve toplantıya konuşmacı olarak katılmaktadır.

Sınaî haklar konusunda dünyadaki tüm gelişmeleri yakından izleyen, bu amaçla yurtdışındaki önemli organizasyonların tümüne katılmakta olan Kemal Yamankaradeniz;

•    Uluslararası Fikri Mülkiyeti Koruma Birliği (AIIPI),

•    Avrupa Patent Vekilleri Birliği (EPI),

•    Uluslararası Marka Birliği (INTA)

•    Uluslararası Lisans Yöneticileri Birliği’nin (LES) aktif üyeleri arasında yer alıyor.

•    Kurucusu olduğu Uluslararası Patent Birliği’nin (UPB) ve ülkemizdeki Patent Marka Vekilleri Derneği’nin de üyesi olan Yamankaradeniz, UPB tarafından başlatılan Patent Seferberliği projesini yürütmüştür.

•    Sınaî haklar konusunu toplumun geneline yaymanın çok önemli olduğuna inanan ve bu amaçla “Marka Olma Sanatı” ve elinizde bulunan “Ben Buldum Başkasının Oldu” isimlerinde kitaplar yazan Yamankaradeniz, 2008 yılı başında seçildiği Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Marka ve Patent Vekilleri Sektör Meclis Başkanlığı görevini 2010 yılı Mayıs ayına kadar yürütmüştür.

•    Halen MÜSİAD Genel Başkan Yardımcılığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Üyeliği görevlerini sürdüren Kemal Yamankaradeniz, ayrıca İstanbul Ticaret Odası 28. Meslek Komitesi üyeliği yapmıştır

Çok sayıda sivil toplum kuruluşunda da aktif görev alırken, aynı zamanda Türkiye’nin demografik yapısının ileri ülkeler seviyesine erişmesinin hem demokratik, hem de diğer alanlarda büyük bir gelişimi peşinden getireceğine inanan Yamankaradeniz, buluş ve yenilik kavramının çocuklara henüz ilköğretim döneminde aşılanması gerektiğini vurgulamaktadır.

Evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

İletişim Bilgileri:

T: +90 212 329 00 00

F: +90 212 346 02 64

kyk@destekpatent.com.tr

www.destekpatent.com.tr

Yazarın Kitapları
  • Diğer Yazarlar
Copyright © 2019 Hayat Yayın Grubu - www.hayatyayinlari.com