Kasım Tiryaki
Hakkında

1972 yılında Trabzon’da doğan Kasım Tiryaki ortaöğrenimini ve liseyi doğduğu şehirde tamamladı. İ.Ü Siyasal Bilgiler Fakültesinden 2000 yılında mezun oldu. KTÜ Tarih Bölümünde başladığı yüksek lisansı ‘yaşamın gelgitlerinden dolayı’ devam ettiremedi.

Hece, Edebiyat Ortamı, Lamure gibi dergilerde öykü ve denemeleri yayımlandı. Katıldığı öykü yarışmalarında ödül aldı. Ulusal bir gazetede iki yıl boyunca, edebî ağırlıklı yazılar yazdı. Öykü ve deneme çalışmaları devam etmekle birlikte, “Dere Ülkesinin Prensi Hebo” isimli kitabıyla yazın çalışmalarının roman üzerinde yoğunlaşacağının işaretlerini verdi. Hebo serisini yazmaya, insanı ve yaşamın gizlerini anlamanın en doğru yollarından birinin de çocukları anlamak olduğu inancıyla başladı. Girdiği bu yoldaki en kuvvetli yardımcılarının ‘çocukluğundan kalan hatıra mirası ve üç çocuğunun günbegün öğrettikleri’ olduğunu her fırsatta belirtti.

Yazara göre çocukluk, insana ilahi bir hediye olarak verilir ve hesapsızca harcanır. “Öyle olmasaydı ‘her doğan gün bir mucizedir’ sözü büyükler için beylik bir laftan öteye geçmezken çocuklar için hayatın en büyük gerçeği olmazdı.” diye özetliyor çocukluğa bakışını.

“Dere Ülkesinin Prensi Hebo” yazarın ilk romanıdır.

Yazarın Kitapları
  • Diğer Yazarlar
Copyright © 2019 Hayat Yayın Grubu - www.hayatyayinlari.com